אלה האנשים שאף אחד לא רוצה לפגוש, אבל מעניין להבין מה הביא את המנהיגים האלה להיות אותם רודנים אכזריים שנשמרו בזיכרון הקולקטיבי של החברה האנושית.

ד”ר גוסטב מייסלס בסדרה מרתקת בה ינסה לענות על השאלות המסקרנות ביותר על הרודנים ששינו את פני ההיסטוריה:  האם החברה יוצרת רודנים או שזוהי תופעה הנוצרת מאישיותו של המנהיג  שמשתלט על חברה? האם יכול להיות”רודן חיובי”? מה היו נסיבות עלייתם לשלטון? האם יש להאשים את סביבתם והתנאים החברתיים וההיסטוריים שהפכו אותם לרודנים? מה הם עשו ואיך ניתן להסביר את מעשיהם?

אודות המרצה

ד"ר גוסטב מייסלס

מומחה לבלשנות, ההיסטוריה של המזרח התיכון ואסלאם. מרצה בתחומים אלה, בהיסטוריה כללית, חברה, דתות ואקטואליה.

ניתן לרכוש הרצאת בודדת מתוך הסדרה במחיר 47 ש”ח – לרכישה לחצו על שם ההרצאה

ההרצאות בסדרה:

  • יוסף סטאלין: הרודן שרצח את אזרחיו – ד”ר גוסטב מייסלס

    יוסף סטלין, שליטה השני של ברית המועצות, הרודן האכזר של העולם הסובייטי והקומוניסטי, הפך את חיסול מתנגדיו לעניין שבשגרה. מיליוני אזרחים רוסים ואחרים מתו חפים מפשע בשל רודנותו הפוליטית והכלכלית. ד"ר גוסטב מייסלס בהרצאה שחייבים לצפות על נסיבות עלייתו לשלטון ודרך פעולתו של גדולי העריצים של המאה העשרים.
  • ניקולאי צ`אושסקו – המטורף שאמלל את עמו – ד”ר גוסטב מייסלס

    הרודן הקומוניסטי של רומניה הצטייר בעיני רבים כמטורף, בשל התנהגותו האכזרית והיוצאת דופן. הוא התחיל את חייו הבוגרים כסנדלר, עד שהצליח להכריז על עצמו כ"מנהיג". הוא חי כמלך, היה נתון למרותה ולשיגעונותיה של אשתו והצליח לאמלל את עמו. במהפכה של 1989 הוא נשפט משפט שדה והוצא להורג.
  • שושלת אל אסד: האב והבן – ד”ר גוסטב מייסלס

    העלאווים תפסו עמדה שולטת בסוריה כמשרתי המנדט הצרפתי. חפאז אל-אסד תפס את השלטון ב-1970, לאחר הפיכה צבאית שהובילה מפלגת הבעת` ב-1966. הוא הנהיג "רודנות משפחתית-עדתית", תוך מינוי בני משפחתו ומקורביו העלאווים לעמדות מפתח, דיכוי אלים של מתנגדים וריכוז כלכלת המדינה בידיו. הוא העלה לשלטון את בנו באשאר לשלטון ב-2000. ההתקוממות העממית של 2011 הפכה למלחמת אזרחים עקובה מדם, שתוצאותיה עדיין אינן ברורות.