אנו מזמינים אתכם לקבל הצצה אל העולם המסקרן של שרותי המודיעין והסיפורים החשאיים ששנים רבות היו חסויים. זהו סיפורם של המרגלים וארגוני הביון שפועלם הביא לשינוי פני העולם וקבע את גורלן של מלחמות. “מחדלינו חשופים לעיני כל, בעוד שהצלחותינו חסויות”, מתלוננים ארגוני הביון. האומנם? בכל הרצאה נלמד על פרשת ריגול מרתקת אחרת בארץ ובעולם, על ההצלחות, הכישלונות והבגידות.

עיצוב ללא שם (2)

אודות המרצה

משה כץ

מרצה על פרשיות ריגול בארץ ובעולם, עם וותק כמרצה מעל 15 שנה. סגן אלוף במיל. בוגר אוניברסיטת בר אילן בלימודי ארץ ישראל. בעל ידע רב בתחום עם וותק וניסיון בהרצאות מרתקות.

ניתן לרכוש הרצאת בודדת מתוך הסדרה במחיר 47 ש”ח – לרכישה לחצו על שם ההרצאה

ההרצאות בסדרה:

 • פרשת פרופ` מרקוס קלינגברג – משה כץ

  מרקוס קלינברג היה סגן מנהל המכון הביולוגי בנס ציונה, אחד המוסדות הסודיים ביותר של מדינת ישראל,. בשנת 1983 נעצר ונידון ל 20 שנות מאסר באשמת ריגול למען ברית המועצות ועליו נאמר "האיש שגרם את הנזק הגדול ביותר לישראל".  בהרצאתו הסוחפת של משה כץ ניגע באחת מפרשיות הריגול המורכבות שידעה מדינת ישראל וננסה להבין מיהו האיש ומה היו מניעיו.
 • “חפרפרת” בסי. אי. איי. – משה כץ

  איימס אולדריץ' יליד ויסקונסין, הצטרף ב 1941 לשירות סוכנות הביון  ה-CIA ובמהרה קיבל מעמד של סוכן.  בגידתו, כמעט והובילה לניתוק היחסים הדיפלומטים בין ארה"ב ורוסיה ובעקבותיה הוצאו להורג יותר מעשרה סוכנים שריגלו לטובת ארה"ב.  בהרצאות של משה כץ, נלמד מה גרם לו לפעול כפי שפעל והביא למה שהיום נחשבת לפרשת הריגול מהמרתקות ביותר בתקופת המלחמה הקרה ואף נמשכה גם לאחר פירוקה של ברה"מ.
 • פרשות הריגול של אלי כהן ומאיר בינט – משה כץ

  בהרצאה זו משה כץ מביא שני סיפורים מרתקים של גדולי המרגלים של ישראל - אלי כהן ומאיר בינט. נלמד כיצד הצליח אלי כהן, "האיש שלנו בדמשק", לחדור לצמרת השלטון הסורי? מדוע עד היום מסרבים הסורים להחזיר את גופתו? וגם סיפורו של המרגל מאיר בינט, איש הצלילים והצללים, שהצליח לחדור לצמרת ההנהגה המצרית. מדוע רצו שנשכח אותו?
 • האיש שלנו בקהיר: אשרף מרואן – סוכן או סוכן כפול? – משה כץ

  בשנת 1970 אשראף מרואן הציע את שירותיו למוסד וסיפק מידע איכותי על ההכנות של מצרים למלחמת יום הכיפורים. האם הוא היה המקור הטוב ביותר שהיה אי פעם למוסד בקהיר, או שהיה סוכן כפול? ראש אמ"ן בזמן מלחמת יום כיפור, האלוף בדימוס אלי זעירא, טען שמרואן היה סוכן כפול וחשף את שמו לתקשורת. לעומתו, צבי זמיר, ראש המוסד באותה עת טען אחרת. העימות ביניהם גלש לתביעת דיבה. בהרצאתו של משה כץ ננסה לענות על השאלה - מי מהם צודק?
 • האמת על פרשת ואנונו – משה כץ

  מרדכי ואנונו עבד כטכנאי בקריה למחקר גרעיני בדימונה. הרצאה זו תספר את סיפורו של האיש שחשף את סודות הגרעין של ישראל וזכה לכינוי "מרגל האטום" . כיצד הצליח המוסד להביא אותו לישראל? מה הקשר בין פרשה זאת ופרשת קו 300?
 • נוכלים בשרותי המודיעין – משה כץ

  לשקר במיומנות רבה, לפרוץ במומחיות למקומות שונים, לחטוף או לחסל אנשים, אלה הן מיומנויות מיוחדות שלפיהן מרגל נדרש לפעול בארץ היעד. מי שעונים על המיומנויות האלה לעיתים הם דווקא נוכלים שגויסו על ידי שרותי המודיעין. בהרצאה זו נשמע על פרשיות בהן גויסו נוכלים שגרמו לנזקים קשים לארגוני הביון ולמדינה. 
 • האמת מאחורי פרשת פולארד – משה כץ

  אחת מפרשות הריגול המפורסמות שידעה מדינת ישראל היא כמובן סיפורו של יונתן ג'יי פולארד, יהודי אזרח ארצות הברית שריגל למען ישראל. בהרצאה זו ננסה להבין כיצד נוהל מבצע הריגול בארה"ב? מדוע פרשת הריגול פגעה כל כך ביחסים עם ארה"ב ובמשך 30 שנה לא הסכימו לשחררו.
 • “חפרפרות” נגד מדינת ישראל – משה כץ

  ה"חפרפרות" הן סיוט הבלהות של אירגוני הביון. שלוש פרשיות היו מהחמורות שידעה ישראל. שתיים מתארות כיצד הצליחו שרותי הביון המזרח אירופאים להחדיר חפרפרות לשירותי הביטחון. השלישית היא על אל"מ במודיעין שהסתבך בחובות והפך לסוכן ק.ג.ב.