דר’ גוסטב מייסלס – מומחה לבלשנות, ההיסטוריה של המזרח התיכון ואסלאם. מרצה בתחומים אלה, בהיסטוריה הכללית, חברה, דתות ואקטואליה.

הוא משלב זה יותר משלושים שנה את הפעילות האקדמית בהוראה ובמחקר באוניברסיטה תל-אביב – בתחומי הבלשנות הערבית ולימודי המזרח התיכון, עם פעילות בתחום תכנון, דידקטיקה והוראה בתחומים שונים של ההשכלה הכללית והעשרה למבוגרים.

המסגרות בהן הוא מרצה כיום הן מסגרות אקדמיות או אקדמיות למחצה אחרות.

הוא חיבר פרסומים רבים בתחום הבלשנות ותרבות המזרח התיכון.

בעל ניסיון עשיר בכל הקשור לתחומים בהם עוסק ומציג בהרצאותיו דרך חשיבה אחרת בכל הנוגע למזרח התיכון והרקע לסכסוכים בו ובעולם.

בהרצאותיו משלב מצגות מתקדמות ומביא תמיד השלכות לאקטואליה המקנות להרצאות פן עכשווי ומעניין.

אוניברסיטת תל-אביב (בדימוס), מכון “אבשלום”, מכון “מגיד” של האוניברסיטה העברית, השתלמויות מורים, “קתדרה” בערים שונות, “זמן אשכול” עוד.

צפו בקטע מתוך הרצאתו של ד"ר גוסטב מייסלס על שושלת אל אסד - האב והבן:

הרצאותיו של ד"ר גוסטב מייסלס הזמינות לצפיה באתר:

 • שושלת אל אסד: האב והבן – ד”ר גוסטב מייסלס

  העלאווים תפסו עמדה שולטת בסוריה כמשרתי המנדט הצרפתי. חפאז אל-אסד תפס את השלטון ב-1970, לאחר הפיכה צבאית שהובילה מפלגת הבעת` ב-1966. הוא הנהיג "רודנות משפחתית-עדתית", תוך מינוי בני משפחתו ומקורביו העלאווים לעמדות מפתח, דיכוי אלים של מתנגדים וריכוז כלכלת המדינה בידיו. הוא העלה לשלטון את בנו באשאר לשלטון ב-2000. ההתקוממות העממית של 2011 הפכה למלחמת אזרחים עקובה מדם, שתוצאותיה עדיין אינן ברורות.
 • ניקולאי צ`אושסקו – המטורף שאמלל את עמו – ד”ר גוסטב מייסלס

  הרודן הקומוניסטי של רומניה הצטייר בעיני רבים כמטורף, בשל התנהגותו האכזרית והיוצאת דופן. הוא התחיל את חייו הבוגרים כסנדלר, עד שהצליח להכריז על עצמו כ"מנהיג". הוא חי כמלך, היה נתון למרותה ולשיגעונותיה של אשתו והצליח לאמלל את עמו. במהפכה של 1989 הוא נשפט משפט שדה והוצא להורג.
 • צ`ארלס דרווין ותיאוריית האבולוציה – ד”ר גוסטב מייסלס

  תורת האבולוציה, באמצעות הברירה הטבעית, הפכה את פני הביולוגיה והשפיעה רבות על המדע בכללותו. הברירה הטבעית הפכה במהלך שנות השלושים של המאה ה-20 להסבר המקובל לאבולוציה.
 • הטלת פצצות האטום על יפן – ד”ר גוסטב מייסלס

  פצצת האטום הראשונה הוטלה על הירושימה ב-6 באוגוסט 1945. הפצצה השנייה הוטלה על נגסאקי שלושה ימים לאחר מכן. הטלת שתי פצצות האטום על יפן הייתה השימוש המבצעי הראשון – והיחיד – שנעשה בנשק גרעיני עד היום.
 • 11 בספטמבר: הפלת מגדלי התאומים – ד”ר גוסטב מייסלס

  פיגועי ה-11 בספטמבר היו סדרה של חטיפות מטוסים מתוך כוונה לגרום אווירה של טרור. זה היה אחד הפיגועים הקטלניים ביותר בהיסטוריה שעוררה את העולם המערבי למלחמה העולמית בטרור המוסלמי הרדיקאלי. חוקים נגד הטרור הוכנסו בחלקים רבים של העולם.
 • 2008: קוסובו מכריזה עצמאות – ד”ר גוסטב מייסלס

  אחרי מלחמת האזרחים העקובה מדם ביוגוסלביה לשעבר, ובינאום הקונפליקט, קוסובו מכריזה על עצמאות ופותחת "תיבת פנדורה" לפירוק האיחוד האירופי המסתמן היום.
 • לונדון הסמויה מן העין -ד”ר גוסטב מייסלס

  קסמה של לונדון טמון בשונות מאירופה היבשתית וביטויה האחרון הוא רצונה להתנתק מן האיחוד האירופי. עירם של וויליאם הכובש והנרי השמיני, של המלכה ויקטוריה, ווינסטון צ’רצ’יל. לכל אחד מהם סיפור סמוי מן העין, אשר הוא הוא החוויה העמוקה של העיר.
 • יוליוס קיסר – הפור הושלך – ד”ר גוסטב מייסלס

  החלטותיו הנועזות של יוליוס קיסר, מנהיג צבאי ופוליטי חשוב, היו הרות גורל, הן שינו את מהלך ההיסטוריה, לא רק בתקופתו, אלא גם שנים רבות לאחר מכן. ד"ר גוסטב מייסלס בהרצאה מרתקת על שליטה של האימפריה הרומית.
 • יוסף סטאלין: הרודן שרצח את אזרחיו – ד”ר גוסטב מייסלס

  יוסף סטלין, שליטה השני של ברית המועצות, הרודן האכזר של העולם הסובייטי והקומוניסטי, הפך את חיסול מתנגדיו לעניין שבשגרה. מיליוני אזרחים רוסים ואחרים מתו חפים מפשע בשל רודנותו הפוליטית והכלכלית. ד"ר גוסטב מייסלס בהרצאה שחייבים לצפות על נסיבות עלייתו לשלטון ודרך פעולתו של גדולי העריצים של המאה העשרים.
 • הרצל: בבזל הקמתי את מדינת היהודים – ד”ר גוסטב מייסלס

  "בבזל ייסדתי את מדינת היהודים" אלו הן 5 המילים שכתב בנימין זאב הרצל ביומנו, שאפשרו בסופו של דבר להפוך את החלום למציאות, מרעיון ערטיאלי הפכה הציונות למעשית ולציונות מדינית - הקמת מדינת ישראל. ד"ר גוסטב מייסלס בהרצאה מרתקת על ההחלטות החשובות ביותר של אבות הציונות.
 • הרודנים ששינו את פני ההיסטוריה (3 הרצאות) ד”ר גוסטב מייסלס

  אלה האנשים שאף אחד לא רוצה לפגוש, אבל מעניין להבין מה הביא את המנהיגים האלה להיות אותם רודנים אכזריים שנשמרו בזיכרון הקולקטיבי של החברה האנושית. ד"ר גוסטב מייסלס בסדרה מרתקת בה ינסה לענות על השאלות המסקרנות ביותר על הרודנים ששינו את פני ההיסטוריה:  האם החברה יוצרת רודנים או שזוהי תופעה הנוצרת מאישיותו של המנהיג  שמשתלט על חברה? האם יכול להיות"רודן חיובי"? מה היו נסיבות עלייתם לשלטון? האם יש להאשים את סביבתם והתנאים החברתיים וההיסטוריים שהפכו אותם לרודנים? מה הם עשו ואיך ניתן להסביר את מעשיהם?